Úvod > Spravodajstvo > Svet > Policajný šéf sa ospravedlnil pôvodným obyvateľom Austrálie za násilnosti, rasizmus a väznenie

Policajný šéf sa ospravedlnil pôvodným obyvateľom Austrálie za násilnosti, rasizmus a väznenie

Dalšie články v kategórií

CANBERRA 12. júla (WebNoviny.sk) - Policajný komisár štátu Západná Austrália sa historicky ospravedlnil austrálskym pôvodným obyvateľom za to, že sú nadmerne zastúpení vo väzniciach a sľúbil zlepšenie vzťahov medzi rasami.

Chris Dawson vo štvrtok vo svojom príhovore uviedol, že polícia zohrala dôležitú úlohu v krivdách voči pôvodným obyvateľom v štáte za uplynulé desaťročia. Patrí medzi ne aj presadzovanie vládnej politiky oddeľovania detí zmiešanej rasy od ich aborigénnych rodín, ku ktorému dochádzalo do 70. rokov minulého storočia.

Odporúčame:
Muž z Amesbury otrávený novičokom nadobudol vedomie, podľa nemocnice je na tom stále veľmi zle

Dawson zdôraznil, že konflikt medzi pôvodnými obyvateľmi a políciou vyústil napríklad do vysťahovania kmeňov z ich území, násilností, rasizmu a väznenia. Pôvodní obyvatelia Austrálie tvoria tri percentá celkovej populácie štátu, predstavujú však až 25 percent osadenstva austrálskych väzníc.

Zástancovia práv pôvodných obyvateľov v Austrálii privítali Dawsonovo ospravedlnenie a dúfajú, že vydláždi cestu pre zlepšenie vzťahov medzi políciou a domorodcami, píše agentúra AP.Viac k témam: Austrália, ospravedlnenie, polícia, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajný šéf sa ospravedlnil pôvodným obyvateľom Austrálie za násilnosti, rasizmus a väznenie © SITA Všetky práva vyhradené.