Úvod > Spravodajstvo > Ekonomika > Foto: Spoločnosť Duslo otvorila novú výrobňu čpavku za stovky miliónov eur

Foto: Spoločnosť Duslo otvorila novú výrobňu čpavku za stovky miliónov eur

Dalšie články v kategórií

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) - Spoločnosť Duslo, člen koncernu Agrofert, otvorila novú výrobňu čpavku - Čpavok 4, ktorá spĺňa najprísnejšie požiadavky európskej legislatívy. Spoločnosť tak od podpísania kontraktu v októbri 2014 teraz definitívne ukončila výstavbu novej výrobne. Investícia do jej výstavby pritom predstavovala 310 miliónov eur.

Generálnym dodávateľom stavby je spoločnosť TechnipFMC Italy. „Po úplnom spustení výrobne sa zvýši spoľahlivosť a bezpečnosť pri prevádzkovaní a manipulácii s vyrobeným čpavkom, pričom sa zlepší vplyv na životné prostredie znížením emisií a produkcie odpadových vôd,“ uviedla v stredu spoločnosť Duslo v tlačovej správe.

Investičný stimul v podobe daňovej úľavy


Keďže ide podľa firmy o mimoriadne vysokú investíciu, Duslo získalo investičný stimul v podobe daňovej úľavy do výšky maximálne 58 miliónov eur po dobu 10 rokov.

"Energetická náročnosť výroby čpavku a jej ekologické dopady sú kľúčové nielen pre Duslo, ale aj pre Slovensko. Výstavba prevádzky a jej spustenie zaradila náš závod medzi európsku technologickú špičku v chemickom priemysle. Výrobňa Čpavok 4 je natoľko konkurencieschopná, že jej prínos dlhodobo pocíti aj slovenské hospodárstvo," povedal podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Duslo Petr Bláha.

O výstavbe rozhodli v roku 2014


Výroba čpavku tvorí dôležitú časť produkcie Dusla. Od prvej tony vyrobeného kvapalného čpavku v januári 1964 sa po dnešok vyrobilo v spoločnosti už viac ako 20 mil. ton čpavku.

"V priebehu rokov sa však ukázala technologická zastaranosť prvých výrobní, ich vysoká energetická náročnosť a nízka ekonomická efektívnosť. Postupom času a opotrebovania boli výrobne Čpavok 1 a 2 odstavené. Výrobňa Čpavok 3 vyrábala 1 300 ton denne. Už v roku 2011 sa ukázala potreba ďalšieho rozvoja podniku, k čomu bolo nutné zvýšiť kapacitu výroby. V roku 2014 sa preto rozhodlo o výstavbe novej výrobne čpavku – modernejšej, ekologickejšej, energeticky menej náročnejšej,“ dodala spoločnosť Duslo.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Spoločnosť Duslo otvorila novú výrobňu čpavkuViac k témam: agrofert, čpavok, Duslo Šaľa
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Spoločnosť Duslo otvorila novú výrobňu čpavku za stovky miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.