kosickyregion.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Košický región- informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Slováci sú podľa analýzy najštedrejší v pondelok a v zime

Darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk prekonal v júni hranicu dva milióny darovaných eur. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) – Slováci sú najštedrejší v pondelok a v zimných mesiacoch november a december. Vyplýva to z analýzy darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk. "Spravidla v pondelok sme zaznamenali najvyšší počet prijatých darov. Za uplynulý rok to bolo 16 285 darov v hodnote 369 728 eur," povedala PR manažérka ĽudiaĽuďom.sk Natália Báreková. Zo štatistík podľa nej vyplýva, že v novembri minulého roku poslali darcovia 13 167 darov. Suma jednotlivých darov bola však v decembri vyššia a spolu dosiahla sumu 358 919 eur. Darcovský portál prekonal v júni hranicu dva milióny darovaných eur. Kým hranicu prvého milióna dosiahol za vyše 3,5 roka svojej existencie, na rovnakú sumu potreboval po druhý raz len 13 mesiacov. Za takmer päť rokov fungovania portálu využilo možnosť podporiť projekty mimovládnych organizácií a individuálne žiadosti o pomoc viac ako 43-tisíc darcov, ktorí spolu poslali vyše 88-tisíc darov. "Výrazne sa zvýšil počet darcov, ktorí za posledný rok prispeli na výzvy z darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk z 24-tisíc na 43-tisíc, čo je neklamným dôkazom toho, že v tejto krajine žijú ľudia, ktorí prejavujú spolupatričnosť a sú ochotní pomôcť," povedal riaditeľ portálu ĽudiaĽuďom.sk Roland Kyška. Portál je univerzálny on-line systém darcovstva, ktorý je otvorený pre všetkých ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Darcovia pomáhajú chorým deťom, hendikepovaným ľuďom, rodinám vo finančnej tiesni, neziskovým či mimovládnym organizáciám, školám alebo samosprávam. Celý finančný príspevok, ktorý sa darca rozhodne venovať v prospech výzvy, putuje konkrétnemu príjemcovi. V súčasnosti je na portáli ĽudiaĽuďom.sk takmer 540 výziev, ktoré môžu darcovia podporiť prostredníctvom elektronického bankovníctva, platobnej karty alebo internetbankingu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci sú podľa analýzy najštedrejší v pondelok a v zime

Rosberg ovládol kvalifikáciu na Veľkú cenu Nemecka

Pilot Mercedesu nenašiel premožiteľa, pred kvalifikáciou vyhral aj všetky tri merané tréningy. HOCKENHEIM 30. júla (WebNoviny.sk) - Domáci jazdec Nico Rosberg nenašiel premožiteľa počas tohto víkendu na Veľkej cene Nemecka formuly 1 ani v sobotňajšej kvalifikácii. Tridsaťjedenročný pilot zdolal v boji o pole position na okruhu v Hockenheime tímového kolegu z Mercedesu Lewisa Hamiltona o 107 tisícin sekundy, predtým vyhral aj všetky tri merané tréningy. Z tretieho miesta v nedeľu odštartuje Daniel Ricciardo na monoposte Red Bull, ktorý za Rosbergom zaostal o 363 tisícin sekundy. Vedľa Ricciarda bude stáť jeho kolega z Red Bullu Max Verstappen, na ďalších dvoch priečkach skončili jazdci Ferrari Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel. Do prvej desiatky sa dostali aj piloti Williamsu a Force Indie. Rosberg dosiahol na domácej trati 27. pole position v kariére, piatu v tejto sezóne. Nemec zaostáva v hodnotení tohtoročného šampionátu za Hamiltonom o šesť bodov. Štart Veľkej ceny Nemecka je v nedeľu na programe o 14.00 h. Výsledky - Veľká cena Nemecka - sobota - kvalifikácia: 1. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 1:14,363 min, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +0,107 s, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +0.363, 4. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +0,471, 5. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +0,779, 6. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +0,952 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rosberg ovládol kvalifikáciu na Veľkú cenu Nemecka

Národniari sú rozhorčení z podpory akcie Dúhový PRIDE

Protest proti vyveseniu dúhovej vlajky na budove slovenského veľvyslanectva v Budapešti na podporu maďarského LGBTI pochodu vyjadrili v piatok 29. júla aj občianski aktivisti a spoluorganizátori Národného pochodu za život. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Slovenská národná strana (SNS) "dôrazne protestuje proti záštite Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nad Dúhovým pochodom 2016, ktorý sa koná dnes v Bratislave. Predseda SNS Andrej Danko požiadal ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o okamžité vysvetlenie", agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková. Líder národniarov a taktiež predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyjadril "hlboké sklamanie nad konaním štátneho tajomníka MZVaEZ SR a splnomocnenca vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivana Korčoka". Podľa informácií webstránky organizátorov akcie Dúhový PRIDE Bratislava 2016 sa táto akcia oficiálne koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ, pripomína SNS v tlačovej správe. Odporúčame: Obrazom: Kotlebovci sa k Dúhovému PRIDE-u nedostali Dúhový PRIDE sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia Andrej Danko je zároveň rozhorčený "nad súkromnou iniciatívou veľvyslanca SR v Maďarsku Rastislava Káčera, ktorý počas festivalu LGBTI v Budapešti vyvesil na budove veľvyslanectva dúhovú zástavu". SNS pripomína, že veľvyslanci sú zástupcami ministerstva zahraničných vecí a akákoľvek takáto iniciatíva je pochopiteľne spájaná s oficiálnym postojom ministerstva. "V kontexte oboch po sebe nasledujúcich chýb zástupcov MZVaEZ SR vyzval predseda Slovenskej národnej strany ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o okamžité riešenia a personálne opatrenia a stiahnutie súčasného veľvyslanca SR z Maďarska", dodáva sa v tlačovej správe. Protest proti vyveseniu dúhovej vlajky na budove slovenského veľvyslanectva v Budapešti na podporu maďarského LGBTI pochodu vyjadrili v piatok 29. júla aj občianski aktivisti a spoluorganizátori Národného pochodu za život. Ako informoval Tomáš Kováčik, spoluorganizátor referenda o ochrane rodiny, protest vyjadrili v otvorenom liste premiérovi a ministrovi zahraničných vecí, ktorý podporilo viac ako 7 300 ľudí. Ministerstvo v odpovedi podľa Kováčika uviedlo, že budapeštianska ambasáda konala na vlastnú päsť a do budúcna budú naše zastupiteľské úrady musieť podobné kroky vopred konzultovať s ministerstvom zahraničia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Národniari sú rozhorčení z podpory akcie Dúhový PRIDE

Ronaldo zablahoželal Gomesovi k prestupu do Barcelony

\'Iniesta je pre mňa vzorom vo všetkých smeroch. Som rád, že ho teraz budem môcť denne sledovať na tréningoch a učiť sa od neho,\' povedal Portugalčan André Gomes z FC Barcelona. BARCELONA 30. júla (WebNoviny.sk) - Portugalský futbalový stredopoliar André Gomes, ktorý pred pár dňami prestúpil v rámci najvyššej španielskej súťaže z Valencie do FC Barcelona, vyhlásil, že mu k významnému kroku v kariére blahoželal aj spoluhráč z národného tímu a hráč konkurenčného Realu Madrid Cristiano Ronaldo. "Rozprávali sme sa o mojom prestupe, pochválil ma. Teším sa z toho. Hrávame spolu v reprezentácii, ale na klubovej úrovni budeme naďalej rivalmi tak, ako doteraz, keď som bol vo Valencii. Na ihrisku nie je priestor na kamarátstvo," cituje portál football-espana.net slová 23-ročného záložníka, ktorý spoločne s CR7 vybojoval na nedávnych ME vo Francúzsku titul kontinentálneho šampióna. André Gomes prezradil, že obdivuje hru nového spoluhráča z Barcelony Andrésa Iniestu a raz by chcel byť ako on. "Je pre mňa vzorom vo všetkých smeroch. Som rád, že ho teraz budem môcť denne sledovať na tréningoch a učiť sa od neho," doplnil odchovanec Benficy Lisabon. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ronaldo zablahoželal Gomesovi k prestupu do Barcelony

Pápež František pokračuje v nabitom programe návštevy Poľska

Po obede v spoločnosti mládeže v krakovskom Arcibiskupskom paláci a následnom odpočinku hlavy katolíckej cirkvi sa v Krakove s mimoriadnym záujmom očakáva hlavne večerná vigília s mládežou v Campuse milosrdenstva v Brzegach neďaleko Krakova. Krakov 30. júla (WebNoviny.sk) - Pápež František, ktorý je pri príležitosti Svetových dní mládeže v Krakove a jeho okolí na oficiálnej návšteve Poľska, pokračoval dnes v nabitom programe. Na Sv. omši, ktorú celebroval v prítomnosti asi 2000 kňazov, členov rôznych rádov a seminaristov z celého Poľska v Svätyni Jána Pavla II. v Krakove, sa vyslovil za otvorenejšiu a skromnejšiu cirkev. Upozornil, že v životoch duchovných a iných osôb blízkych Bohu sa môže často objaviť pokušenie zostať uzavretý v sebe a vo svojom prostredí, a to z obáv alebo pohodlnosti. Súčasne zdôraznil, že smerovanie, ktoré udal Ježiš, však predpokladá opak. Podľa jeho slov Ježiš od samého začiatku túži po otvorení cirkvi a jej pôsobení vo svete. Pápež sa súčasne pri tejto príležitosti vyslovil proti uzavretiu v úzkych priestoroch medzi stenami egoizmu bez nádeje a radosti. Pred samotným dejiskom omše bolo ďalších 5000 duchovných a veriacich, informovala spravodajská televízia TVN24 a svetové agentúry. Odporúčame: Pápež navštívil bývalý koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau Kiska sa stretol s pápežom, pozval ho na Slovensko Už ráno sa pápež František po cestách lemovaných množstvom veriacich presunul do krakovskej štvrte Lagiewniki. Pomodlil sa tam v kláštornej kaplnke pri hrobe jednej z patróniek Svetových dní mládeže, pápežom Jánom Pavlom II. v roku 2000 svätorečenej Faustyny Kowalskej (1905-1938). V Sanktuáriu Božieho milosrdenstva vyspovedal namiesto plánovaných piatich osem účastníkov Svetových dní mládeže 2016, medzi ktorými boli mladí ľudia z Talianska, Poľska, ale aj Argentíny či Brazílie. Následne celebroval spomínanú sv. omšu v neďalekom Sanktuáriu Jána Pavla II. V Lagiewnikoch privítali argentínskeho pápeža aj španielske songy a tance, takže hlava katolíckej cirkvi neplánovane prehovorila i vo svojom materinskom jazyku. Po obede v spoločnosti mládeže v krakovskom Arcibiskupskom paláci a následnom odpočinku hlavy katolíckej cirkvi sa v Krakove s mimoriadnym záujmom očakáva hlavne večerná vigília s mládežou v Campuse milosrdenstva v Brzegach neďaleko Krakova. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pápež František pokračuje v nabitom programe návštevy Poľska

Dúhový PRIDE sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia

Medzi hlavné ciele akcie patrí zviditeľnenie LGBTI ľudí, ktorí chcú mať rovnakú príležitosť na šťastný život ako všetci ostatní, upozornenie na prekážky, ktoré LGBTI ľudia zažívajú. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Dúhový PRIDE Bratislava 2016 sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Bratislavské Hviezdoslavovo námestie, ktoré je dejiskom podujatia, je ohradené kovovými zábranami. Organizátori púšťajú ľudí do vnútra iba, ak prejdú kontrolou. Nepúšťajú ich s fľašami, a to ani plastovými ani sklenenými, nemôžu mať pri sebe ani parfumy a iné spreje. Situácia je na mieste zatiaľ pokojná, prišli stovky ľudí. Na mieste je mestská polícia, aj niekoľko hliadok štátnej polície. Nad Starým Mestom lieta vrtuľník. Odporúčame: Obrazom: Na Kotlebovom proteste sa stretli desiatky ľudí Rodičia s deťmi vytvoria živú reťaz hrdých na rodinu Šiesty ročník podujatia Dúhový PRIDE sa začal dnes o 13:00. Pochod nadväzuje na kampaň Životné partnerstvo, ktorej odkazom je "Chceme sa brať! Vážne!" V prvej časti podujatia Dúhový PRIDE Bratislava 2016 vystupujú s príhovormi hostia a doplní ich hudba. Pochod mestom by sa mal začať medzi 14:00 a 14:15. Po pochode bude na ľudí čakať koncert kubánskej kapely Azucar Cubana. Medzi hlavné ciele akcie patrí zviditeľnenie LGBTI ľudí, ktorí chcú mať rovnakú príležitosť na šťastný život ako všetci ostatní, upozornenie na prekážky, ktoré LGBTI ľudia zažívajú, a ponúknuť riešenia ako aj uzákonenie partnerských zväzkov ľudí rovnakého pohlavia, aby mohli žiť svoj život dôstojne, bezpečne a v núdzi sa o seba navzájom postarať. Akciu organizujú občianske združenia zastupujúce LGBTI menšinu - Queer Leaders Forum a Iniciatíva Inakosť a tiež Nomantinels, bratislavské queer divadlo (divadlo venujúce sa rodovej problematike, napríklad téme homosexuality v tradičnej spoločnosti, pozn. redakcie). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dúhový PRIDE sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia

Počet rozvodov v minulom roku bol najnižší za päť rokov

Z rozvedených manželstiev v roku 2015 bolo takmer 60 percent s maloletými deťmi. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Okresné súdy na Slovensku dostali vlani 12 562 návrhov na rozvod manželstva. Je to o 967 návrhov menej ako v roku 2014. Súdy rozviedli 9 786 manželstiev. V priebehu súdneho konania navrhovatelia vzali späť 421 návrhov. Ide o najnižší počet rozvedených manželstiev za posledných päť rokov, informuje o tom na sociálnej sieti ministerstvo spravodlivosti. V predchádzajúcich piatich rokoch bolo v Slovenskej republike rozvedených 53 296 manželstiev. Z rozvedených manželstiev v roku 2015 bolo takmer 60 percent s maloletými deťmi. Priemerná dĺžka konania z povolených rozvodov bola v minulom roku 6,1 mesiaca. Najčastejšou príčinou rozvratu v rozvedených manželstvách bola rozdielnosť pováh, názorov a záujmov (64,82 % z celkového počtu rozvedených manželstiev). Ďalšími dôvodmi bola nevera mužov (10,01 %), nevera žien (7,06 %), nadmerné požívanie alkoholu u muža (6,09 %) a nadmerné požívanie alkoholu u ženy (0,80 %). Nezáujem o rodinu u muža bol príčinou rozvodu v 3,41 percentách a nezáujem o rodinu u ženy v 2,12 percentách rozvedených manželstvách. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet rozvodov v minulom roku bol najnižší za päť rokov

Nemci útoky očakávajú, každodenný život však nezmenia

Až 75 percent opýtaných považuje pravdepodobnosť útoku za možnú. Iba 14 percent sa však v uplynulých troch mesiacoch pre strach z terorizmu zámerne vyhýbalo cestovaniu v mestskej hromadnej doprave alebo vlakom. Berlín 30. júla (WebNoviny.sk) - Väčšina Nemcov očakáva v nasledujúcich mesiacoch ďalšie teroristické útoky zo strany islamských extrémistov, svoje dennodenné aktivity však z dôvodu obáv pred terorizmom meniť nehodlajú. Vyplýva to zo záverov dnes zverejneného prieskumu, z ktorého citovala agentúra DPA. Až 75 percent opýtaných považuje pravdepodobnosť útoku za možnú. Iba 14 percent sa však v uplynulých troch mesiacoch pre strach z terorizmu zámerne vyhýbalo cestovaniu v mestskej hromadnej doprave alebo vlakom. Z prieskumu inštitútu YouGov ďalej vyplynulo, že zhruba polovica Nemcov využíva verejnú dopravu denne a tretina ňou necestuje. STREĽBA V MNÍCHOVE Iba 14 percent opýtaných sa tak bojí terorizmu, že radšej ostane doma, než by išlo na koncert alebo festival. Viac než polovica Nemcov však nedovolí, aby im podobné obavy bránili v účasti na spoločenských podujatiach. Dvadsaťšesť percent uviedlo, že podobné akcie aj tak nanavštevuje. Po verejných priestranstvách sa plánuje i naďalej slobodne pohybovať 67 percent Nemcov. Ľudí okolo seba si v dôsledku strachu z terorizmu všíma a uvedomuje 45 percent opýtaných. Z ďalšieho prieskumu inštitútu YouGov vyplynulo, že 65 Nemcov by si prialo väčšiu prítomnosť a nasadenie polície. Prieskum pre agentúru DPA zrealizoval 27.-29. júla inštitút YouGov na vzorke 2061 respondentov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemci útoky očakávajú, každodenný život však nezmenia

Obrazom: Kotlebovci sa k Dúhovému PRIDE-u nedostali

Približne 150 účastníkov pochodu proti podujatiu Dúhový PRIDE prešlo centrom hlavného mesta pokojne, bez výtržností. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Organizátori pochodu, ktorý v Bratislave proti LGBTI pripravila strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), akciu oficiálne ukončili okolo 14:00. Pochod bol pokojný a k žiadnym výtržnostiam a stretom počas neho nedošlo. Odporúčame: Dúhový PRIDE sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia Jeho približne 150 účastníkov po 12:00 vyrazilo spred železničnej Hlavnej stanice k Prezidentskému palácu na Hodžovom námestí, kde člen Kotlebovej strany Marián Mišún vyzval ľudí, aby sa pokúsili urobiť bariéru LGBTI pochodu Dúhový PRIDE 2016. Dav sa následne vydal do historického jadra bratislavského Starého Mesta. Narazil však na policajné bariéry - najprv pri Štúrovej ulici a následne pri dvoch vstupoch na Hviezdoslavovo námestie - na rohu Panskej ulice a Rybného námestia a na rohu Hviezdoslavovho námestia a Rybárskej brány. Obrazom: Protest proti pochodu úchylákov Na Hviezdoslavovo námestie sa tak účastníci pochodu nazvaného "Protest proti pochodu úchylákov v Bratislave" vôbec nedostali. Jeden z jeho účastníkov, poslanec NR SR za stranu Kotleba - ĽSNS Ján Kecskés, poďakoval ľuďom za účasť a odporučil účastníkom podporiť protest iniciatívy Hrdí na rodinu. Rozlúčili sa pokrikom "Na stráž!" (pozdrav užívaný za vojnového slovenského štátu, pozn. redakcie). Kecskés tak spravil na mieste bývalej židovskej neologickej synagógy a dnešného Pamätníka obetiam holokaustu. Bratislava sa je v sobotu dejiskom celkovo troch pochodov. Na podujatie Dúhový PRIDE reagujú ďalšie dva. Prvý organizovaný stranou Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko pod názvom "Protest proti pochodu úchylákov v Bratislave" sa začal o 12:00 na železničnej Hlavnej stanici a bez výtržností sa skončil pred 14:00 na Rybnom námestí. Člen Kotlebovej strany Marián Mišún, ktorý pôsobí ako asistent poslanca NR SR za túto stranu Milana Beluského, na jeho začiatku uviedol, že ide o spontánne zhromaždenie ľudí a tiež petičnú akciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. Druhý, ktorý pripravila iniciatíva Hrdí na rodinu, sa začne o 15:00 pred Národnou radou (NR) SR. Jeho účastníci chcú vytvoriť reťaz od parlamentu smerujúcu dolu z hradného kopca - cez Zámockú ulicu, Michalskú bránu až po Hlavné námestie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obrazom: Kotlebovci sa k Dúhovému PRIDE-u nedostali

Návšteva Putina v Slovinsku komplikuje prejazd dovolenkárov

Rakúske úrady hlásili pred vstupom do tunela Karavanke sedemkilometrové kolóny. Ide o kľúčové dopravné spojenie pod Alpami medzi Rakúskom a Slovinskom. Viedeň/Ľubľana 30. júla (WebNoviny.sk) - Doprava v sobotu zastala v okolí diaľničného tunela Karavanke spájajúceho rakúsku spolkovú krajinu Korutánsko a Slovinsko. Stovky dovolenkárov sa tadiaľ snažili prejsť ešte skôr, než dôjde k jeho plánovanému uzatvoreniu z dôvodu oficiálnej návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v postjuhoslovanskej republike. Informuje o tom agentúra DPA. Uzatvorenie tunela na slovinskej strane bolo naplánované v sobotu v čase od 11.00 h do 18.00 h. Rakúska polícia však uzavrela diaľnicu A1 vedúcu k tunelu pri dopravnom uzle Villach už o 9.00 h, aby sa zabránilo hromadeniu motorových vozidiel pred tunelom na rakúskej strane. Rakúske úrady aj napriek tomu hlásili pred vstupom do tunela Karavanke sedemkilometrové kolóny. Ide o kľúčové dopravné spojenie pod Alpami medzi Rakúskom a Slovinskom. Mnoho cestujúcich zo západnej Európy ho - predovšetkým v dovolenkových obdobiach - používa pri ceste autom do Slovinska, Talianska a Rakúska. Tamojšie automotokluby už v piatok varovali motoristov pred značnými kolónami, ktoré možno očakávať pri cestách smerom na juh. Niekoľkokilometrové zápchy sa kvôli uzatvoreniu severozápadného úseku diaľnice v Slovinsku z dôvodu návštevy Putina v krajine tvorili aj na slovinsko-chorvátskom hraničnom prejazde Grušovje severne od Záhrebu. Deväťkilometrovú zápchu zaznamenala slovinská dopravná polícia na ceste medzi Mariborom a Záhrebom, ktorú dnes motoristi používajú ako náhradnú trasu po uzatvorení tunela Karavanke, napísala slovinská tlačová agentúra STA. Menšie dopravné narušenia sa vyskytli aj na diaľničnom úseku v okolí talianskych miest Udine a Terst, kadiaľ tiež prechádzajú vodiči snažiaci sa vyhnúť problematickému úseku v okolí Karavanke. Ruský prezident Putin by mal do Slovinska pricestovať o 13.00 h. Na slovinskej strane by mala byť uzavretá diaľnica v celom úseku od štátnej hranice s Rakúskom až po hlavné mesto Ľubľana, pričom nemožno vylúčiť ani ďalšie obmedzenia motoristov. Dovolenkárom, ktorí smerujú do Slovinska alebo Chorvátska, rakúski experti odporúčajú, aby od dopravného uzlu Villach zamierili na tzv. Južnú autostrádu A2 cez Arnoldstein i talianske mestá Udine a Terst a vyhli sa tak kolónam. Druhou ponúkanou alternatívou, o ktorej informovala dnes večer tlačová agentúra APA, je trasa vedúca cez A2 smerom na Graz a odtiaľ cez Pyhrnskú diaľnicu A9 a Spielfeld do Slovinska. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Návšteva Putina v Slovinsku komplikuje prejazd dovolenkárov

Belgičania zatkli bratov podozrivých z plánovania útokov

Polícia vykonala domové prehliadky, strelné zbrane ani výbušniny ale nenašla. Brusel 30. júla (WebNoviny.sk) - Belgická polícia zatkla dvoch bratov podozrivých z plánovania útokov, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na tamojšiu prokuratúru. Nourredine H. (33) a Hamza H. boli zadržaní v rámci protiteroristickej operácie. Polícia vykonala domové prehliadky, strelné zbrane ani výbušniny ale nenašla. Podľa prokuratúry nebola zistená ani súvislosť dvojice s marcovými bombovými útokmi v Bruseli, pri ktorých zahynulo 32 ľudí. K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS). Sudca rozhodne, či ponechá dvojicu vo väzbe, dodala stanica BBC. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Belgičania zatkli bratov podozrivých z plánovania útokov

Kanye West zverejnil videoklip ku skladbe Wolves

Na novinke sa podieľala aj hudobníčka Sia a rapper Vic Mensa. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Americký rapper Kanye West predstavil prostredníctvom služby YouTube videoklip ku skladbe Wolves. Čiernobiela novinka vznikla v spolupráci s módnym domov Balmain a podľa magazínu Vogue je súčasťou jeho jesennej kampane. Vo videu si zahrali viaceré známe tváre modelingu ako napríklad Alessandra Ambrosio či Cindy Crawford, interpretova manželka Kim Kardashian West alebo jej sestra Kylie Jenner. O jej réžiu sa postaral Steven Klein. Klip vznikol k novej verzii skladby z Westovho najnovšieho albumu The Life of Pablo (2016). Na nej s 39-ročným interpretom spolupracovala aj austrálska hudobníčka Sia a americký rapper Vic Mensa. Obaja si tiež v klipe zahrali. Kanye Omari West odštartoval hudobnú kariéru v roku 1996, keď ako producent spolupracoval s rapperom Gravom. Známym sa však stal až v roku 2001, keď sa podieľal na albume The Blueprint od Jay Z. Debutovú štúdiovku The College Dropout vydal v roku 2004. Nasledovali nahrávky Late Registration (2005), Graduation (2007), 808s & Heartbreak (2008), My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010), Yeezus (2013) a už menovaná The Life Of Pablo. So spomínaným Jay Z okrem toho nahral album Watch The Throne (2011). So všetkými štúdiovkami okrem The College Dropout dobyl americký rebríček Billboard 200. Medzi najväčšie hity 21-násobného držiteľa Grammy patria skladby Jesus Walks, Gold Digger (feat. Jamie Foxx), Diamonds From Sierra Leone, Stronger, Love Lockdown, Heartless alebo All Of The Lights (feat. Rihanna). Informácie pochádzajú z webstránok pitchfork.com, www.vogue.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kanye West zverejnil videoklip ku skladbe Wolves

Meryl Streep sa obávala, že roky ukončia jej kariéru

Americká herečka priznala, že si pred 27 rokmi myslela, že každý ďalší film bude jej posledný. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Americká herečka Meryl Streep sa kedysi obávala, že pribúdajúce roky ukončia jej kariéru v Hollywoode. Šesťdesiatsedemročná rodáčka z mesta Summit v New Jersey to prezradila pre The Wall Street Journal Magazine. "Pamätám si, že keď som krúžila okolo štyridsiatky, skutočne som si myslela, že každý film bude môj posledný," povedala Streep o období pred 27 rokmi. "Všetky dôkazy o iných 40-ročných ženách v tom čase vás viedli k viere, že je koniec," doplnila herečka, ktorá neskôr vo veku 62 rokov získala za snímku Železná lady (2011) tretieho Oscara. Ako tiež uviedla, aj po desaťročiach práce vo filmovom priemysle v nej nachádza naplnenie. "Na určitej úrovni nemáte na výber. Ste nešťastný, ak to nerobíte, takže istým spôsobom ste prinútený. A ak máte šťastie, môžete pokračovať v práci. No každý o tom premýšľa a má ťažké časy - každá jedna osoba," vyjadrila sa. Mary Louise "Meryl" Streep si počas bohatej kariéry na konto pripísala tri Oscary za herecké výkony v snímkach Kramerová verzus Kramer (1979), Sophiina voľba (1982) a spomínanú Železná lady (2011). Na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied ju okrem toho nominovali aj za filmy Lovec jeleňov (1978), Francúzova milenka (1981), Silkwoodová (1983), Spomienky z Afriky (1985), Zlá zelina (1987), Výkrik do tmy (1988), Pohľadnice z Hollywoodu (1990), Madisonské mosty (1995), Jediná správna vec (1998), Hudba môjho srdca (1999), Adaptácia (2002), Diabol nosí Pradu (2006), Pochybnosti (2008), Julie & Julia (2009), Blízko od seba (2013) a Príbehy z lesov (2014). Okrem toho získala osem Zlatých glóbusov, dve Primetime Emmy a dve ceny BAFTA. Zahrala si tiež v snímkach ako Manhattan (1979), Smrť jej pristane (1992), Dom duchov (1993), Hodiny (2002), Mandžuský kandidát (2004), Druhá šanca (2012), Darca (2014) alebo Nikdy nie je neskoro (2015). Informácie pochádzajú z webovej stránky www.wsj.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Meryl Streep sa obávala, že roky ukončia jej kariéru

Marinčin má novú zmluvu, Torontu sa upísal na dva roky

Slovenský obranca si v nasledujúcej sezóne zarobí 1,2 milióna dolárov, v ročníku 2016/2017 ešte o stotisíc USD viac. TORONTO 30. júla (WebNoviny.sk) - Klub severoamerickej hokejovej NHL Toronto Maple Leafs uzavrel so slovenským reprezentantom Martinom Marinčinom kontrakt na dva roky. Urastený 24-ročný obranca si v nasledujúcej sezóne zarobí 1,2 milióna dolárov, v ročníku 2016/2017 ešte o stotisíc USD viac. Košický rodák absolvoval v drese s javorovým listom 65 stretnutí s bilanciou 1+6. Predtým v rokoch 2013 - 2015 pôsobil v Edmontone, ktorý si ho v drafte 2010 vybral v 2. kole z celkovo 46. miesta. Informácie sú z oficiálneho webu Maple Leafs. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Marinčin má novú zmluvu, Torontu sa upísal na dva roky

Nedostatok pohybu zabije viac ako päť miliónov ľudí ročne

Medzinárodný tím vedcov takisto zistil, že nedostatok cvičenia stál v roku 2013 svetovú ekonomiku 67,5 miliardy dolárov (v prepočte približne 61,4 miliardy eur). BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Nedostatok pohybu zabije viac ako päť miliónov ľudí ročne. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pritom zomrie v dôsledku fajčenia približne šesť miliónov ľudí za rok. Ulf Ekelund z Norwegian School of Sports Sciences a Cambridge University uviedol, že 150 minút cvičenia týždenne, ktoré odporúča WHO, ľuďom nestačí. "Nemusíte športovať alebo chodiť do posilňovne, ale potrebujete niečo robiť aspoň hodinu denne," vyjadril sa počas londýnskej konferencie a odporučil tiež prechádzať sa rýchlosťou 5,6 kilometra za hodinu či bicyklovať sa rýchlosťou 16 kilometrov za hodinu. Podľa vedcov vedie "pandémia nedostatku pohybu" k zvýšenému riziku srdcových ochorení, cukrovky či rakoviny. Ohrození sú najmä ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie a nevenujú sa pohybu. Tí, ktorí sedia osem hodín denne, no vykonávajú aj telesnú aktivitu, majú menšie riziko predčasného úmrtia ako ľudia, ktorí síce sedia menej, no majú zároveň aj menej pohybu. Medzinárodný tím vedcov takisto zistil, že nedostatok cvičenia stál v roku 2013 svetovú ekonomiku 67,5 miliardy dolárov (v prepočte približne 61,4 miliardy eur). Suma vyplýva najmä z výdavkov na zdravotnú starostlivosť a tiež z poklesu produktivity ľudí trpiacich piatimi chorobami, ktoré sú najčastejšie spojené s nedostatkom pohybu - srdcové ochorenia, mŕtvica, cukrovka, rakovina prsníka a rakovina hrubého čreva. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nedostatok pohybu zabije viac ako päť miliónov ľudí ročne

Austrálčanov evakuovali z olympijskej dediny pre požiar

Podľa hovorcu tímu Mike Tancreda muselo opustiť ubytovacie zariadenie okolo 100 športovcov a funkcionárov. RIO DE JANEIRO 30. júla (WebNoviny.sk) - Členov austrálskej výpravy museli evakuovať z olympijskej dediny v Riu de Janeiro po tom, ako v podzemnom parkovisku vypukol malý požiar. Podľa hovorcu tímu Mike Tancreda muselo opustiť ubytovacie zariadenie okolo 100 športovcov a funkcionárov. "Schody boli zamorené dymom, ale oheň sa vyskytoval iba na parkovisku, takže nedošlo k nijakým zraneniam," tvrdil Tancred a dodal, že členovia výpravy sa vrátili do svojich izieb po 30 minútach. Austrálčania sa pôvodne odmietli nasťahovať do olympijskej dediny, hovorili o únikoch plynu, nefunkčných toaletách, výpadkoch elektriny a celkovo nečistote. Minimálne tucet ďalších výprav sa sťažovalo na problémy, ktoré poznačili 400 z 3600 izieb. Organizátori OH 2016 vo štvrtok vyhlásili, že zariadenie je plne pripravené. Olympijská dedina pozostáva z 31 budov a v špičke sa v nej bude nachádzať 18 000 ľudí. Hry XXXI. olympiády štartujú v piatok 5. augusta. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Austrálčanov evakuovali z olympijskej dediny pre požiar

Presúvajúci sa rušeň usmrtil 20-ročného muža zo Senca

K nešťastiu došlo mimo železničného priecestia. LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 30. júla (WebNoviny.sk) - O život v sobotu ráno prišiel 20-ročný muž zo Senca, keď ho zachytil presúvajúci sa rušeň medzi Okoličným a Liptovským Mikulášom. K nešťastiu došlo mimo železničného priecestia. Pre agentúru SITA to potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Polícia prípad vyšetruje ako prečin usmrtenia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Presúvajúci sa rušeň usmrtil 20-ročného muža zo Senca

Clintonovej prezidentská kampaň bola terčom hakerského útoku

Terčom hakerov bol analytický program v systémoch Demokratického národného výboru (DNC), ktorý je využívaný aj v prezidentskej kampani a slúži viacerým ďalším organizáciám. Washington 30. júla (WebNoviny.sk) - Počítačoví piráti prenikli do systémov napojených na kampaň prezidentskej kandidátky americkej Demokratickej strany Hillary Clintonovej v rámci rozsiahlejšieho útoku na stranícke vedenie, o ktorom sa verejnosť dozvedela v priebehu tohto týždňa. Agentúra AP o tom informovala v noci na dnes s odvolaním sa na osoby z prostredia Clintonovej kampane. Terčom hakerov bol podľa nich analytický program v systémoch Demokratického národného výboru (DNC), ktorý je využívaný aj v prezidentskej kampani a slúži viacerým ďalším organizáciám. Hovorca Clintonovej tímu Nick Merrill povedal, že skúmanie odborníkmi na počítačovú bezpečnosť neprinieslo "žiadne dôkazy" o možnom ohrození "vnútorných systémov" strany. Odporúčame: Nevlastný moslimský brat Baracka Obamu dá svoj hlas Trumpovi Začal sa nominačný zjazd demokratov, zatienila ho aféra Trump si v prieskume polepšil, dýcha na chrbát Clintonovej Clintonovej kampaň odmietla prezradiť ďalšie podrobnosti ohľadne napadnutého programu alebo povahy samotného útoku. Platforma WikiLeaks zverejnila vo štvrtok, v tretí deň nominačného zjazdu demokratov, ktorý potvrdil Clintonovú ako prezidentskú kandidátku, záznamy z hlasovej odkazovej schránky DNC, ktorý je oficiálnym riadiacim orgánom strany. Ešte 22. júla sa dostalo na verejnosť aj takmer 20.000 e-mailov DNC z uplynulého roka. Predsedníčka DNC Debbie Wassermanová-Schultzová o dva dni neskôr oznámila odstúpenie z funkcie, keďže sa ukázalo, že stranícke vedenie napriek prísľubom nestrannosti počas procesu primárok favorizovalo Clintonovú na úkor jej súpera Bernieho Sandersa. Uvedeným prienikom do systémov Demokratickej strany sa zaoberá americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Prezident Barack Obama nevylúčil možnosť, že za únikom interných e-mailov strany je Rusko, čo však tamojší predstavitelia odmietajú. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Clintonovej prezidentská kampaň bola terčom hakerského útoku

Zabitých pučistov prestali pochovávať na osobitnom cintoríne

Tabuľu s nápisom \'Cintorín zradcov\', ktorá sa objavila na jednom z priestranstiev, nechali odstrániť. Istanbul 30. júla (WebNoviny.sk) - Aktéri neúspešného pokusu o vojenský prevrat v Turecku, ktorí pri ňom zahynuli, nebudú pochovaní na tzv. cintoríne zradcov, ako bolo pôvodne plánované. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na piatkové správy tureckých médií. POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU Istanbulský starosta Kadir Topbaš podľa citovaných zdrojov z prostredia tureckej vlády oznámil, že cintorín tohto druhu nakoniec na okraji mesta nevznikne. Tabuľu s nápisom "Cintorín zradcov", ktorá sa objavila na jednom z priestranstiev, nechal Topbaš po konzultácii s náboženskými orgánmi odstrániť. Zatiaľ nie je jasné, čo sa stane s pučistami, ktorých už na tomto mieste pochovali. Ako uviedla turecká agentúra DHA, starosta sa ešte v utorok zastával pôvodného zámeru slovami: "Rodina ho nechce a bude pochovaný na cintoríne zradcov. Tí, čo zradia svoj ľud, nenájdu pokoj ani v hrobe." Obrazom: Pokus o prevrat v Turecku Denník Hürriyet uviedol, že Topbaš sa vyslovil za zriadenie takéhoto cintorína päť dní po neúspešnom pokuse o puč z 15. júla. "Tí, čo pôjdu okolo, by ich mali preklínať. Každý, kto tadiaľ pôjde, by ich mal preklínať," cituje zo zverejneného článku DPA. Ankara tvrdí, že za vzburou armádnej frakcie stojí moslimský duchovný Fethullah Gülen, žijúci v americkom exile. Udalosti si vyžiadali približne 290 mŕtvych a stovky zranených. Turecké orgány zareagovali masovým zatýkaním a odvolávaním osôb, ktorým pripisujú podiel na prípravách prevratu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zabitých pučistov prestali pochovávať na osobitnom cintoríne

Kučová dosahuje životné výsledky, je už v semifinále

Slovenská tenistka súperke znemožnila premiérový prienik do top 10 svetového rebríčka. MONTREAL 30. júla (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Kristína Kučová sa na turnaji WTA Premier 5 Coupe Rogers présentée par Banque Nationale v kanadskom Montreale postarala v noci z piatka na sobotu o ďalšie prekvapenie. Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka zdolala v štvrťfinálovom súboji Britku Johannu Kontovú nasadenú ako pätnástu za 92 minút 6:4, 6:3. Súperke tým znemožnila premiérový prienik do top 10 svetového rebríčka. "Nemôžem tomu uveriť, som taká šťastná. Za mojím úspechom nie je žiadne tajomstvo, cítim sa tu dobre, od divákov dostávam veľké množstvo energie. Veľmi ma podporujú a hoci som už trochu unavená, pomáhajú mi zvládať to," povedala Kristína Kučová, citoval ju oficiálny web WTA. Odporúčame: Kučová sa Bouchardovej pomstila za Québec aj Cibulkovú Úspešná slovenská kvalifikantka v prvom sete využila až piaty setbal, v druhom už so súperkou nemala väčšie problémy. Počas celého zápasu prišla len raz o podanie, Kontovej sa to stalo trikrát. Kučová premenila tri z ôsmich brejkbalových možností, britská súperka mala bilanciu jeden z piatich. "Toto víťazstvo pre mňa znamená veľa. Patrí aj mojej rodine, predovšetkým rodičom a sestre, ktorá ma viedla k tenisu od útleho detstva. Mám okolo seba veľa ľudí a úspech patrí aj im. Chcela by som sa poďakovať aj za nich," uviedla Kučová na webe asapsports.com. V sobotňajšom semifinálovom dueli čaká na Kučovú, ktorá v Montreale ťahá sériu šiestich víťazstiev, Američanka Madison Keysová nasadená ako desiata. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Rumunka Simona Halepová a Nemka Angelique Kerberová. Kristína Kučová má istotu 380 bodov do rebríčka a prémie 121 150 amerických dolárov. "Tento týždeň som poriadne prekvapila samú seba a tiež každého doma. Predtým som zažila niekoľko ťažkých týždňov. Pokúšala som sa kvalifikovať aj na Roland Garros či Wimbledon, ale nevyšlo to. Potom som prehrala niekoľko zápasov na turnajoch WTA v prvom kole. Z mentálneho hľadiska už nie som na kurte taká nervózna. Cítila som sa skvele, ako keby som sem patrila," dodala Kučová. Kristína Kučová sa vďaka triumfu v pondelok 1. augusta stane 16. slovenskou tenistkou v histórii v Top 100 svetového rebríčka WTA vo dvojhre. Dosiaľ najvyššie bola na 103. pozícii v renkingu už k 3. augustu 2009. Podľa online prepočtu na portáli live-tennis.eu patrí Kučovej momentálne 78. priečka. Dvojhra - štvrťfinále: Kristína Kučová (SR) - Johanna Kontová (V. Brit.-15) 6:4, 6:3 za 92 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kučová dosahuje životné výsledky, je už v semifinále

Veľká červená škvrna na Jupiteri zohrieva jeho atmosféru

Vedci našli dôkazy, ktoré môžu vysvetliť, prečo je celá atmosféra najväčšej planéty slnečnej sústavy horúca.BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Takzvaná Veľká červená škvrna, obrovská búrka, ktorá na Jupiteri trvá už niekoľko stoviek rokov, zohrieva hornú vrstvu atmosféry planéty. V štúdii publikovanej v magazíne Nature to tvrdí medzinárodný tím vedcov. Výskumníci pozorovali najväčšiu planétu slnečnej sústavy s pomocou zariadenia Infrared Telescope Facility (IRTF) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír na Havaji, pričom na nej objavili dôkazy teplôt dosahujúcich o 1500 stupňov Celzia viac ako na iných miestach vesmírneho telesa. Ako uviedli, toto teplo môžu vytvárať búrkové zvukové vlny, ktoré sa lámu v tenkých vrstvách hornej atmosféry. Vedci doteraz nedokázali vysvetliť, prečo je celá atmosféra Jupitera horúca, a to dokonca viac ako by ju mohla zohriať slnečná energia. Kým horúčavy na póloch môžu vysvetliť enormné aurory planéty, príčina vysokých teplôt pri rovníku ostáva záhadou. "Mnoho ľudí tvrdilo, že teplo pravdepodobne pochádza zdola, no pozorovania to doteraz nikdy nepotvrdili,” uviedol spoluautor štúdie Tom Stallard z Univerzity v Leicesteri. Merania jeho tímu však ponúkli prvé dôkazy tejto aktivity. Teplo niekoľko stoviek kilometrov nad mrakmi búrky podľa vedcov naznačuje, že ho vytvára nepokoj pod ním. Ako vysvetlili, kľúčový v ich objave bol ión H3+, ktorý je na Zemi vzácny. No v atmosfére Jupitera nemá s čím reagovať, a tak vedcom poslúžil ako žiariaci teplomer. "Meraním jeho žiary, môžete zistiť, aká je teplota. Nachádza sa naprieč celou vrchnou atmosférou plynového obra, čiže je v podstate teplotná sonda in situ,” vysvetlil James O\'Donoghue z Bostonskej univerzity. Dáta, ktoré vedci použili, pritom pochádzajú z jedného deväťhodinového pozorovania planéty v roku 2012. Autori štúdie však nevedia určiť, ako teplo vzniká, no nazdávajú sa, že ho spôsobujú hromy burácajúce v červených mrakoch najväčšej búrky v slnečnej sústave. "Máte nejaký druh akustickej udalosti, pravdepodobne hrom alebo niečo také, alebo možno iné formy zvukovej energie, a tá sa šíri priamo hore,” popísal Stallard. "Táto vlna pokračuje cestou hore, až kým nedosiahne región s nižšou hustotou v hornej časti atmosféry, tam sa zlomí a roznesie všetku vlnovú energiu do atmosféry, podobne ako keď sa vlny lámu na pobreží - keď je voda čoraz plytčia, nedokáže držať vlnu, a tak sa zlomí a vy vidíte veľa energie,” popísal Stallard. Podľa O\'Donoghuea sa podobný úkaz vyskytuje aj na Zemi. Nad Andami sa z búrok vytvárajú akustické vlny, ktoré sa šíria do atmosféry a zahrievajú ju. Ďalšie informácie by vedcom mohla poskytnúť družica Juno. Ako priblížil Stallard, jeho tím plánoval pozorovania planéty mysliac aj na túto misiu. "Juno odhalí vo veľkolepých detailoch, aké sú aurory a ako sa vytvárajú. No bude zaujímavé vidieť, čo všetko nám povie o regiónoch mimo aurory a hornej vrstve atmosféry," povedal Stallard. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Veľká červená škvrna na Jupiteri zohrieva jeho atmosféru

Sloboda zvierat vyzýva na bojkot cirkusov, zvieratá trpia

Sloboda zvierat upozorňuje na katastrofálne a stresujúce podmienky divožijúcich zvierat v cirkusoch a vyzýva na prijatie legislatívy, ktorá by ich používanie v cirkusoch zakázala alebo obmedzila. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Organizácia Sloboda zvierat opäť upozorňuje na katastrofálne a stresujúce podmienky zvierat v cirkusoch a vyzýva na prijatie legislatívy, ktorá by ich používanie v cirkusoch zakázala alebo obmedzila. "Zvieratá v cirkusoch trpia holým, stiesneným ustajnením bez možnosti prirodzeného správania, transportmi až 10 mesiacov v roku, v horúčavách i mrazoch, ako aj stresom, strachom i bolesťou z drezúry,” uvádza organizácia a pripomína, že úplný zákaz používania divožijúcich zvierat v cirkusoch platí už v 23 krajinách sveta, ďalších 22 krajín má čiastočný zákaz a k prijatiu zákazu sa už zaviazali aj ďalšie krajiny. Celoeurópska organizácia Eurogroup for Animals, ktorej členom je aj Sloboda zvierat, zahrnula tému cirkusových zvierat aj do Memoranda, ktoré predložila slovenskému predsedníctvu EÚ. Slovensko totiž naďalej zostáva medzi štátmi, ktoré v legislatíve nemajú žiadnu úpravu týkajúcu sa zvierat v cirkusoch. Nedostatočná kvalifikácia personálu Dôvodom na zmenu je podľa Slobody zvierat objektívna nemožnosť cirkusov a podobných zariadení zabezpečiť divožijúcim druhom zvierat optimálne podmienky. "Okrem nevhodných podmienok sa ako problematické ukazujú celoročné transporty (asi 10 mesiacov v roku), nekvalitné zimoviská, diskutabilné nástroje a metódy výcviku a nedostatočná odborná kvalifikácia personálu," uvádza organizácia. Väčšinu zvierat v cirkuse držia až 20 hodín denne v stiesnených klietkach bez možnosti výbehu. Mnohé z nich sú izolované a trávia hodiny až dni osamote, často na reťaziach. Výsledkom je stereotypné správanie sa, sebapoškodzovanie alebo agresivita. Slony sú napríklad mimo vystúpení pripútané za končatiny, ktoré majú doráňané a zapálené. Cvičitelia často nútia zvieratá k výkonom, ktoré nezodpovedajú ich prirodzeným schopnostiam, pričom používajú kruté metódy spôsobujúce bolesť. Panáčkovanie a tancovanie medveďov sa dosahuje prikladaním rozpálených doštičiek na ich chodidlá, píše Sloboda zvierat. Žiadajú legislatívne opatrenia Organizácia preto vyzýva ľudí, aby nenavštevovali cirkusové predstavenia so zvieratami a informovali organizáciu o zlom a krutom zaobchádzaní so zvieratami v cirkusoch. Petíciu Slobody zvierat za zákaz cirkusových zvierat už podpísalo viac ako 55-tisíc Slovákov. V petícii žiada o prijatie zodpovedajúcich legislatívnych opatrení, ktoré zakážu chov, drezúru a predvádzanie všetkých druhov živých zvierat v cirkusoch, delfináriách, akvaparkoch a ďalších druhoch zábavných parkov na území Slovenska. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka už pripravuje návrh na obmedzenie používania divožijúcich zvierat v cirkusoch, jeho znenie ešte nie je známe. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sloboda zvierat vyzýva na bojkot cirkusov, zvieratá trpia

V Bratislave bude jazdiť historická hudobná električka

Ulicami Starého Mesta bude električka premávať každú augustovú sobotu od 16:00 do 20:00. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Dopravný podnik Bratislava v spolupráci s magistrátom hlavného mesta vypraví v sobotu 30. júla a potom každú augustovú sobotu historickú hudobnú električku číslo 18. Električka svoju prvú jazdu odštartuje o 16:00 z Hviezdoslavovho námestia. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. "Električka bude jazdiť bratislavskými ulicami a spríjemní Bratislavčanom a návštevníkom Bratislavy leto. Je to historická električka, ktorá bude vždy v sobotu podvečer od 16:00 do 20:00 jazdiť ulicami Starého Mesta a súčasťou jazdy bude podvečer hudobná produkcia. Jazda električkou bude zadarmo, to znamená, že ktokoľvek môže kedykoľvek nastúpiť. Trasa električky povedie od Hviezdoslavovho námestia, cez Šafárikovo námestie, Sad Janka Kráľa, Farského, Jungmannovu, Farského, Sad Janka Kráľa, Šafárikovo námestie, Námestie SNP, Kapucínsku, Chatam Sófer, Most SNP, Hviezdoslavovo námestie. Cestujúci počas čakania na ďalší odchod hudobnej električky z Hviezdoslavovho námestia dostanú kávu a bratislavské rožky," vysvetlil Nesrovnal. Každú jazdu historickou električkou spestrí ľuďom sprievodný program. V električke vždy posledné dve jazdy o 19:00 a 20:00 bude hrať naživo hudobná kapela rôzne hudobné žánre, napríklad swing, folklór či jazz. Počas všetkých jázd budú v električke aj animátorky, ktoré pripravia pre deti spoločenský program formou súťaží. Historická električka číslo 18 bola postavená v roku 1937 a tento typ električky premával až do sedemdesiatych rokov. Kapacita historickej električky je okolo 50 ľudí a jej trasa v minulosti viedla do bývalej Dynamitky, čiže chemických závodov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Bratislave bude jazdiť historická hudobná električka

Agentúra S&P potvrdila ratingy Slovenska

Ratingy krajiny podľa agentúry podporuje nízky zahraničný dlh, stabilná fiškálna situácia a perspektíva zdravého ekonomického rastu. BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila Slovensku rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na úrovni A+/A-1 so stabilným výhľadom. Agentúra o svojom piatkovom kroku uviedla, že ratingy krajiny podporuje nízky zahraničný dlh, stabilná fiškálna situácia a perspektíva zdravého ekonomického rastu. "Očakávame, že silný domáci dopyt podporí rast hrubého domáceho produktu (HDP) v rokoch 2016 až 2019 ročne v priemere o 2,8 %," konštatovala agentúra. Uviedla však, že brzdou ratingov Slovenska sú pretrvávajúce štrukturálne ťažkosti, ako je vysoká dlhodobá nezamestnanosť a nezamestnanosť mládeže. S&P konštatuje, že verejný dlh Slovenska je mierne pod úrovňou 50 percent HDP a predpokladá, že deficit slovenských verejných financií zostane v rokoch 2016 až 2019 mierne pod hranicou 3 % HDP. Agentúra ďalej konštatuje, že slovenský bankový systém je naďalej dobre kapitalizovaný, pričom klasifikované úvery tvoria približne 5 % celkového objemu úverov. "Očakávame, že objem úverov bude v rokoch 2016 až 2019 rásť v priemere o zhruba 5 percent ročne vzhľadom na silné poskytovanie pôžičiek retailovej klientele a postupné zväčšovanie poskytovania korporátnych úverov v súvislosti so zrýchľovaním ekonomickej aktivity," dodala S&P. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Agentúra S&P potvrdila ratingy Slovenska

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Stavba kamenného múrika na sucho

Kameň je jeden z najkrajších doplnkov záhrady. V miestach, kde terén netvorí rovinu, sa priamo ponúka využitie kameňa k stavbe múrika. Naši predkovia boli majstri v stavbe rôznych múrov, kamenných podpier a vyrovnania terénnych nerovností z kameňov kladených do svahu na sucho, bez spojenia maltou. Múry, majúce opornú funkciu, stavali z niekoľkých radov.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang